Červen znamená pro zahrádkáře příležitost užít si konečně trochu klidu. Od poloviny června začnou kvést růže, letničky a k tomu dozrají lahodné jahody a třešně. Přesto i v tomto měsíci bude na zahradě co dělat a zahrádkáři nemusí mít strach, že se budou nudit.
Obtížnost: Jednoduchý
Návod
- Červen patří růžím. Odkvetlé květy růží je třeba odstřihnout i se dvěma pod květem stojícími listy. Při suchém počasí nezapomeňte zespoda zalévat. Koncem měsíce prospěje přihnojení a také kontrola zdravotního stavu růží. Mšice mechanicky odstraňte, rozmačkejte, popřípadě postříkejte nějakým přípravkem proti hmyzu, který není jedovatý.
- Trvalky se odvděčí. Ještě v červnu lze zakládat novou trvalkovou výsadbu, když k ní použijete kontejnerované sazenice. Trvalky kvetoucí na jaře a v časném létě je třeba vždy za několik let rozdělit na menší a znovu vysázet. Výjimkou jsou pivoňky a srdcovky. Těm se líbí na jednom místě po dlouhou řadu let. Stračku ostrožku je třeba ihned při dokvétání seříznout těsně nad zemí a přihnojit. U orlíčků a náprstníků necháme několik výhonů dozrát, rozmnožují se samovýsevem.
- Květy pro příští rok. O své se hlásí i dvouletky, i když na mnohé je čas ještě v červenci. Pouze macešky je třeba za příznivých okolností vysévat již od poloviny června. Protože jde o semena, která potřebují k vyklíčení tmu, je nutno výsevnou misku přikrýt papírem a postavit na zastíněné místo. Vyplatí se výsevné nádoby zpočátku umístit ve sklepě a vynést je ven, až když začnou semena klíčit. Asi za týden výsev denně prohlížíme, aby rostlinky nebyly vytáhlé a slabé.
- Jestliže místo odkvetlých tulipánů chcete na stejné místo vysázet letničky, vyjměte tulipány opatrně s velkým balem ze země a založt.
- Zeleninový záhon se osvědčí. V červnu je pravý čas sázet letní hlávkový salát, ledový salát, kedlubny, pozdní košťáloviny, růžičkovou kapustu i pór. Také můžete vysít osivo fenyklu. Rajčata zbavíme vedlejších výhonků z paždí listů. Je třeba je pravidelně vylamovat a hlavní výhon přivazovat k opěrnému kolíku. Může se ponechat i ještě jeden výhon, ale více nemá smysl ponechávat. Také papriky potřebují oporu, aby se nekácely. Pravidelně je zavlažujeme a dodáváme jim živiny. Jinak začnou váznout v růstu a shazují plody.
- Stromy potřebují dohled. Jabloňové zákrsky a ovocné stěny obvykle nasazují velké množství plodů. V takovém případě je třeba chomáče plodů protrhat a ponechat jen ty větší. Odrůdy jabloní a hrušní náchylné k strupovitosti je třeba za vhodného počasí vždy po třech týdnech znovu ošetřit postřikem. Na angreštu a rybízu se po delším přeháňkovém období často vyskytne septorióza: listy žloutnou, objeví se na nich zprvu malé, později větší černé skvrny a nakonec listy opadnou. Jako prevence se osvědčil důkladný řez keřů nebo korunek stromů bobulovin, aby byly vzdušné a prosvětlené. Jinak je také možno stříkat povolenými organickými fungicidy při prvních projevech onemocnění. Jako dobrá prevence se používá také odvar z přesličky.